Vodafone Combo modem (CTD-200) v linuxu s network-manager

V tomto příspěvku popíšu svůj konkrétní problém a jeho úspěšné vyřešení a uvedu odkazy na stránky, které mi pomohly nalézt odpovědi. Velký dík za pomoc také patří kolegovi Matěnovi.

Nedávno jsem si zakoupil modem „Vodafone Mobile Connect kombo„, což je Celot CTD-200, a snažil se ho zprovoznit v Lubuntu 12.04. Hlavní problém byl v tom, že jej systém nerozpoznal jako modem. Následující návod umožní jeho používání skrze network-manager (měl by teoreticky fungovat na všech distribucích, kde je instalován).

 1. Nainstalujte modemmanager, usb-modeswitch a usb-modeswitch-data.
 2. Vytvořte soubor /etc/udev/rules.d/99-celot-vodafone.rules (například) a napište do něj řádek ACTION=="add", SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="211f", ATTR{idProduct}=="6809", RUN+="/sbin/modprobe usbserial vendor=0x211f product=0x6809"
  1. Tento návod může fungovat i pro jiné modemy, je však nutné nahradit hodnoty vendor a product (získáte pomocí příkazu lsusb).
 3. Chcete-li sledovat průběh připojování, otevřete si nové okno konzole a spusťte v něm tail /var/log/syslog -f.
 4. Připojte modem přes USB a čekejte… (vhodnou dobu poznáte podle syslogu, u mě to bylo něco pod minutu)
 5. Klikněte pravým tlačítkem myši na ikonku network manageru a zaškrtněte Povolit mobilní širokopásmová připojení, pokud je to potřeba. Poté asi bude opět nutné chvíli počkat.
 6. V seznamu dostupných sítí (kliknutí levým tlačítkem myši na ikonu network manageru) byste měli vidět nové připojení.
 7. Poprvé bude nutné zadat PIN a základní nastavení – následujte průvodce.
 8. Příště již stačí jen připojit modem do USB, čekat, povolit mobilní širokopásmová připojení, připojit.

Doufám, že jsem na nic nezapomněl… V případě nějakých dotazů, vlastních zkušeností nebo upřesňujících informací pište do komentářů. Nejsem na tohle odborník, ale pokusím se pomoct.

Odkazy

 

This post is also available in: English

7 komentářů u „Vodafone Combo modem (CTD-200) v linuxu s network-manager“

 1. Udělaj jsem to přesně podle návodu, ale nejde to. Podle logu zaznamenám že už se to načetlo, ale v network manageru vůbec možnost „Povolit mobilní širokopásmová připojení, pokud je to potřeba“ není.
  Ubuntu 12.04 LTS.

  1. @tux: máte také nainstalovaný modemmanager? na své instalaci ubuntu 12.04 jsem ho neměl… teď se dokážu dostat do stavu, kdy se modem začne připojovat, ale asi tu má příliš špatný signál, takže nevím, zda je problém vyřešený…

  2. @tux:
   Taky jsem se dostal přesně do tohodle bodu. Nicméně jsem zkusil spustit v terminálu to co je za RUN+. A ejhle už je to tam :-) Jenom jsem to musel pustit se Sudo na zacatku, tudiz nevim jestli neni prolem v pravech ……. pouzivam LUBUNTU 12.10

  3. @tux:
   A ještě jedna věc. Nemohl jsem to rozeběhnout, pokud jsem tam neměl zadaný PIN ke kartě (network manageru). Momentálně z toho frčím. Nicméně mám pocit že tohle zprovozní jenom GSM. Jak to nastavit aby šlapalo CDMA (využívají na to síť ufona, nicméně to je jediné co vím)? Díky

   1. @pilot07: V současnosti mi to funguje podobně, jak říkáte. Tedy jen s tím rozdílem, že na Lubuntu jsem ručně modprobe spouštět nemusel, pokud se pamatuji. A poprvé to PIN chtělo.
    Bohužel se mi nic dalšího nepodařilo vyzkoumat, nejsem na tohle úplně odborník a nemám čas. Pokud něco dalšího zjistíte a napíšete sem, budu moc rád.

  1. SUPER návod! Díky moc! Šlape to jako hodinky. Vytrhlo mi to trn z paty. Právě jsem přeinstaloval kamarádce jejího MacBooka na Linux – prý je pro ní OS X nepřehledný :-) Tohle jediné jsem nemohl rozchodit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..